6 signálov neoprávneného ovládania vášho účtu

Deje sa s vaším účtom niečo nekalé? Takto to zistíte.

Prečítať si viac

Ak vám z účtu zmiznú peniaze, hneď viete, že niečo nie je v poriadku. Navyše podozrivé nie je len to, keď vám z účtu bez vášho vedomia peniaze odídu, ale aj to, keď sa na ňom nečakane objavia. Niekto totiž môže cez vás robiť nelegálne prevody, a tým vás zatiahnuť do prania špinavých peňazí.

Ako teda spozorujete hacknutý účet? Takto:

  • e-mailom alebo SMS dostanete notifikáciu o pohybe, ktorý ste nezadali,
  • vo výpise z účtu sú pohyby, ktoré si vôbec nepamätáte,
  • zostatok účtu nesedí,
  • v obchode vám odmietli platbu kartou, aj keď na to zdanlivo nie je dôvod,
  • príde vám faktúra alebo upomienka od spoločnosti, s ktorou ste nepodpisovali zmluvu – môže to byť e-shop, ale napríklad aj nebanková inštitúcia,
  • obráti sa na vás daňový úrad či polícia s informáciou, že ste konateľom firmy, o ktorej ste nikdy nepočuli.

Samozrejme, kým vás nevyhľadala polícia, banka alebo daňový úrad, nemusíte robiť paniku. Možno ste len zabudli na nejakú dávnejšie zadávanú platbu. V každom prípade, ak vám niečo nesedí, ihneď sa prihláste do elektronického bankovníctva a poriadne si skontrolujte pohyby a zostatok na účte. Kontrolu neodkladajte.

Čo treba v takejto situácii robiť?

Bezodkladne zavolajte na Linku prvej pomoci – 0850 111 777. Na tomto čísle sme dostupní nonstop. Hneď ako spozorujete podozrivé pohyby, volajte. Ak by ste riešenie odkladali na návštevu pobočky, môže už byť neskoro.

Ako sa môžete chrániť?

Majte zapnuté notifikácie o všetkých pohyboch – e-mailové, ideálne aj cez SMS. Takto budete vždy vedieť, čo sa deje na vašom účte. Dôsledne a pravidelne kontrolujte účet – pomocou výpisov a priamo v elektronickom bankovníctve.

Nastavte si denné a týždenné limity, ktoré nedávajú veľký priestor na nekalú manipuláciu s vašimi peniazmi. Nenechávajte všetky svoje peniaze na bežnom účte. Rozložte si ich do sporiacich účtov alebo do iných produktov, pri ktorých nie sú peniaze okamžite dostupné. Každú transakciu si poriadne skontrolujte.

Ak sa chcete cítiť extra v bezpečí, odporúčame vám používať dvojfaktorovú (alebo viacfaktorovú alebo multifaktorovú) autorizáciu. Okrem SMS kódov vám vieme ponúknuť aj ďalšie vrstvy ochrany. Informujte sa o nich v najbližšej pobočke alebo na našom HelpDesku.

Ďalšie články

Bezpečné online nakupovanie

Pár jednoduchých pravidiel ochráni vás aj vaše peniaze.

Prečítať si viac

Bezpečnostné pravidlá pre vaše heslo

Väčšina ľudí, ktorí sa stanú obeťami hackerov a online podvodov, vôbec nebola ich primárnym terčom. Internetoví záškodníci iba zriedka cielia na konkrétnu osobu. Práve preto sa obeťou môže stať ktokoľvek.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie