Aj na sociálnych sieťach sa musíte chrániť

Bezpečnosť na internete je v časoch sociálnych sietí ešte dôležitejšia téma ako kedykoľvek predtým. Vysvetlíme vám, ako s ňou zaobchádzať.

Prečítať si viac

Sociálne siete sú skvelý priestor na vaše fotky, chatovanie s priateľmi a na zábavu.
Bohužiaľ, občas sa stanú nástrojom hackera, ktorý sa chce dostať k vašim citlivým informáciám. Dá sa pred tým ochrániť?


Musíte byť opatrní

S ukradnutým menom a heslom sa môže útočník vydávať za vás a ohroziť tak vašich priateľov a známych. Ak sa dostane k fotkám, statusom, udalostiam a k ďalším citlivým informáciám, ste vo veľkom nebezpečenstve – v stávke sú nielen financie, ale aj súkromie či kariéra.


Na sociálnych sieťach sa tradične stretávame s piatimi typmi podvodov:

 
Priama krádež údajov po prihlásení cez verejnú Wi-Fi sieť alebo v internetovej kaviarni.
 
Krádež identity.  Uvidíte príspevok, ktorý sľubuje šokujúce video alebo veľkú zábavu. Po kliknutí sa vám ukáže falošná prihlasovacia stránka sociálnej siete, a keď zadáte informácie, pošle vás naspäť. Obsah ste nedostali, o údaje ste prišli a vôbec ste si to nevšimli.
 
Hoax alebo falošná poplašná správa, ktorá vás upozorní na vírus v počítači a pridá vám link na stiahnutie bezplatného riešenia. Práve kliknutím na odkaz však škodlivý kód stiahnete.
 
Falošné zbierky, ktoré sa priživujú na katastrofách. „Prispejte 1 EUR na obete pohromy“, ibaže len čo zadáte údaje z platobnej karty, môže vám zmiznúť celá výplata.
 
Príliš lákavé zľavy, ktoré sú navyše časovo výrazne obmedzené. „Ak si do piatich minút nekúpite tento iPad za 20 dolárov...“ – na takéto správy neodporúčame reagovať.
 
Odcudzenie prihlasovacích údajov spoznáte podľa toho, že sa vám začnú zobrazovať stránky, ktoré ste nikdy nelajkli, máte priateľov, ktorých ste o to nikdy nežiadali, alebo ste členom neznámych skupín.

Ako sa brániť?

 
Silné heslo. Heslo by ste mali zložiť z písmen, číslic aj zo špeciálnych znakov a  zároveň si ho ľahko pamätať. Návod na vytvorenie silného hesla nájdete v  našom článku o sile hesla. Nie je to ľahké, ale *j3_tom0zn3*.  Aj neprelomiteľné heslo má svoje limity. V žiadnom prípade nepoužívajte rovnaké heslo na všetky siete.
 
Ako druhý bod si  nastavte dvojitú ochranu účtu  na sociálnej sieti. Využite možnosť prihlásiť sa pomocou hesla a SMS kódu. Je to vysoký stupeň ochrany, pretože by vám po prelomení hesla museli ukradnúť telefón a prelomiť ešte heslo v ňom. Šanca na nepríjemnosť rapídne klesá.
 
Skontrolujte si,  akým aplikáciám ste dali povolenie používať vaše informácie na Facebooku. Zoznam nájdete v záložke Nastavenia – Aplikácie. Mnohé z nich ho už nepotrebujú a niektoré ho možno zneužívajú, vymažte ich.
 
Zostaňte v nastaveniach, otvorte si záložku Súkromie a skontrolujte, či máte všade nastavené  „zdieľanie“ len s priateľmi. Všetko, čo máte „verejné“, môžu vidieť a kopírovať všetci používatelia Facebooku.
 
Ak odhalíte nejakú podozrivú aktivitu, okamžite si zmeňte heslo v bezpečnom počítači a napravte škody – vymažte príspevky a falošných priateľov, odlajknite stránky, opustite skupiny. Je dôležité, aby ste heslo nemenili vo svojom infikovanom počítači, zmenené heslo totiž okamžite poputuje do rúk útočníka.
 
Za žiadnych okolností nezverejňujte osobné informácie ako fotografiu platobnej karty, pasu alebo občianskeho preukazu. Rovnako buďte veľmi opatrní a nezverejňujte informáciu o aktuálnom mieste vášho pobytu. Predídete tak neželaným návštevám vášho prázdneho bytu.
 
Stiahnite si aplikáciu MobileControl, vďaka ktorej si môžete kedykoľvek skontrolovať svoje mobilné zariadenie, aby ste získali istotu, že vášmu smartfónu či tabletu nehrozí žiadne riziko.

Zavolajte na Linku prvej pomoci

0850 111 777

Keby ste si predsa len nevedeli dať rady, sme tu pre vás osobne na Linke prvej pomoci 0850 111 777.


Ďalšie články

Bráňte sa pred hackermi na sociálnych sieťach

Stačí poznať ich triky a včas sa im vyhnúť.

Prečítať si viac

Bezpečnostné pravidlá pre vaše heslo

Väčšina ľudí, ktorí sa stanú obeťami hackerov a online podvodov, vôbec nebola ich primárnym terčom. Internetoví záškodníci iba zriedkakedy cielia na konkrétnu osobu. Práve preto sa obeťou môže stať ktokoľvek.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie