Bezpečné online nakupovanie

Pár jednoduchých pravidiel ochráni vás aj vaše peniaze.

Prečítať si viac

Online nákupy sú populárne z jasných dôvodov. Hlavnými ťahúňmi tejto formy nakupovania sú jednoduchosť, väčší výber a lepšie ceny. Tu je zopár skvelých zásad, ako nakupovať bezpečne a bez obáv.

Uistite sa, že:

 

Máte aktualizovaný operačný systém, antivírus a internetový prehliadač. Hackeri nachádzajú nové spôsoby, ako obísť bezpečnosť našich smartfónov a počítačov. Aktualizácie im komplikujú snahu okradnúť vás.

 

Ste na skutočnej stránke obchodníka. Online útočníci majú rôzne spôsoby, ako vás oklamať, a falošné e-shopy sú jedným z nich. Všímajte si chyby v textoch, ich prítomnosť totiž naznačuje, že niečo nie je v poriadku. Rovnako na skutočnej stránke obchodníka určite nemôžu chýbať kontakty.

 

Webová stránka, na ktorej sa nachádzate, sa začína písmenkami „https“. Namiesto „https“ sa vám môže zobraziť zelená zámka, ktorá tiež signalizuje, že ste v bezpečí.

 

Platba naozaj odišla z vášho účtu, a tiež to, že odišla v správnej výške. Podvodníci radi skrývajú rôzne položky, naúčtujúc vám za ne sumy, ktoré by ste dobrovoľne nezaplatili.


Musíte mať stopercentný prehľad

 

Online nákupy robte v pohodlí domova alebo aspoň na zabezpečenej sieti, ktorú poznáte. Určite nenakupujte na verejných či nezabezpečených Wi-Fi pripojeniach ani vo verejných počítačoch.

 

Všetky zariadenia majte chránené heslom. Smartfón, tablet, notebook či ďalšie prístroje.

 

Nezaškrtávajte „zapamätať heslo“ ani „zapamätať údaje o platobnej karte“

 

Ak nakupujete v online obchode, ktorý ste predtým nevyužívali, preverte si ho. Overte si skúsenosti iných ľudí cez zákaznícke recenzie.


Najistejšie je platiť najbezpečnejšou kartou s 3D Secure

Ak máte Najbezpečnejšiu kartu od ČSOB, môžete byť pokojnejší. Technológia 3D Secure pridáva mimoriadnu vrstvu ochrany k vašim online platbám. Dáta pri platbe s týmto zabezpečením nikdy neodovzdávate obchodníkom, ale banke – prostredníctvom platobnej brány. Banka si platbu zúčtuje s obchodníkom a vaše údaje sú v bezpečí. Navyše pri každej platbe vyžaduje SMS autentifikáciu. Vďaka unikátnemu kódu z SMS potvrdíte, že platbu vykonávate naozaj vy.V prípade podozrenia o pravosti e-shopu volajte

Bezodkladne zavolajte na Linku prvej pomoci. Na tomto čísle sme dostupní nonstop. Hneď ako spozorujete podozrivé pohyby, volajte. Ak by ste riešenie odkladali na návštevu pobočky, môže už byť neskoro.

0850 111 777

Ak máte akékoľvek podozrenie o pravosti e-shopu alebo si nie ste istí platbou, ktorá vám z účtu odišla, ihneď nám zavolajte na Linku prvej pomoci 0850 111 777.


Ďalšie články

6 signálov neoprávneného ovládania vášho účtu

Deje sa s vaším účtom niečo nekalé? Takto to zistíte.

Prečítať si viac

Bezpečnostné pravidlá pre vaše heslo

Väčšina ľudí, ktorí sa stanú obeťami hackerov a online podvodov, vôbec nebola ich primárnym terčom. Internetoví záškodníci iba zriedkakedy cielia na konkrétnu osobu. Práve preto sa obeťou môže stať ktokoľvek.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie