Bezpečné online nakupovanie

Pár jednoduchých pravidiel ochráni vás aj vaše peniaze.

Prečítať si viac

Online nákupy sú populárne z jasných dôvodov. Jednoduchosť, veľký výber a lepšie ceny sú hlavnými ťahúňmi tejto formy nakupovania. Tu je zopár skvelých zásad, ako nakupovať bezpečne a bez obáv.

Uistite sa, že:

  • Máte aktualizovaný operačný systém, antivírus a internetový prehliadač. Ideálne by bolo pravidelne aktualizovať všetky programy, ktoré máte nainštalované. Aktualizácie operačného systému sú však kľúčové. Hackeri nachádzajú nové spôsoby, ako obísť bezpečnosť našich smartfónov a počítačov. Aktualizácie im komplikujú snahu okradnúť vás.
  • Ste na skutočnej stránke obchodníka. Online útočníci majú rôzne spôsoby, ako vás oklamať, a falošné e-shopy sú jeden z nich. Všímajte si chyby v textoch, ich prítomnosť totiž naznačuje, že niečo nie je v poriadku.
  • Webová stránka, na ktorej sa nachádzate, začína písmenkami „https“. To „s“ na konci znamená „secure“ – teda stránka je zabezpečená a pokojne môžete nakupovať. Namiesto „https“ sa vám môže zobraziť zelená zámka, ktorá tiež signalizuje, že ste v bezpečí.
  • Platba naozaj odišla z vášho účtu – a že odišla v správnej výške. Podvodníci radi skrývajú rôzne položky, naúčtujúc vám za ne sumy, ktoré by ste dobrovoľne nezaplatili.

Odporúčame:

Online nákupy robte v pohodlí domova alebo aspoň na zabezpečenej sieti, ktorú poznáte. Určite nenakupujte na verejných či nezabezpečených Wi-Fi pripojeniach ani vo verejných počítačoch (v knižnici, v škole, v internetovej kaviarni...).

Všetky zariadenia majte chránené heslom. Telefón, tablet, notebook či ďalšie prístroje.

Nezaškrtávajte „zapamätať heslo“ ani „zapamätať údaje o platobnej karte“. Keď zvolíte túto možnosť, heslo sa musí niekde uložiť, čo znamená, že sa dá nájsť. Tiež riskujete, že ak sa niekto zmocní vášho zariadenia, môže nakupovať vo vašom mene.​

Ak nakupujete v online obchode, ktorý ste predtým nevyužívali, preverte si ho. Našli ste link kdesi na internete? Poslal vám ho známy, s ktorým ste už dlhšie neboli v kontakte? Dostali ste ho e-mailom? Môže ísť o prácu záškodníka. Overte si skúsenosti iných ľudí cez zákaznícke recenzie.

 

Najistejšie je platiť najbezpečnejšou kartou s 3D secure

Ak máte Najbezpečnejšiu kartu od ČSOB, môžete byť pokojnejší. Technológia 3D Secure pridáva mimoriadnu vrstvu ochrany k vašim online platbám. Dáta pri platbe s týmto zabezpečením nikdy neodovzdávate obchodníkom, ale banke – prostredníctvom platobnej brány. Banka si platbu zúčtuje s obchodníkom a vaše údaje sú v bezpečí. Navyše pri každej platbe vyžaduje SMS autentifikáciu. Vďaka unikátnemu kódu z SMS potvrdíte, že platbu naozaj vykonávate vy.

Ak máte akékoľvek podozrenie o pravosti e-shopu alebo si nie ste istí platbou, ktorá vám z účtu odišla, ihneď nám volajte na Linku prvej pomoci na čísle 0850 111 777. Ak máte podozrenie, že vaša karta bola zneužitá, zablokujte si ju v ČSOB Internetbankingu 24 alebo v ČSOB SmartBankingu či telefonicky na čísle +421 2 596 68 230.

Ďalšie články

6 signálov neoprávneného ovládania vášho účtu

Deje sa s vaším účtom niečo nekalé? Takto to zistíte.

Prečítať si viac

Bezpečnostné pravidlá pre vaše heslo

Väčšina ľudí, ktorí sa stanú obeťami hackerov a online podvodov, vôbec nebola ich primárnym terčom. Internetoví záškodníci iba zriedka cielia na konkrétnu osobu. Práve preto sa obeťou môže stať ktokoľvek.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie