Bezpečnostné pravidlá pre vaše heslo

Väčšina ľudí, ktorí sa stanú obeťami hackerov a online podvodov, vôbec nebola ich primárnym terčom. Internetoví záškodníci iba zriedka cielia na konkrétnu osobu. Práve preto sa obeťou môže stať ktokoľvek.

Prečítať si viac

Necielené obete

Vo väčšine prípadov pre digitálneho zločinca nie je zaujímavý žiadny konkrétny používateľ. Omnoho viac ho zaujímajú veľké firmy, e-shopy a portály. Ony skladujú dáta o tisíckach používateľov na jednom mieste. Sony, eBay, Steam, hotely, mobilní operátori... A nejde, samozrejme, len o heslá, ale aj o čísla kreditných kariet, e-mailové adresy či o prístupy na sociálne siete.

Nielenže vás môžu okradnúť o peniaze, ale môžu použiť aj váš e-mail a Facebook nato, aby vytiahli peniaze aj z vašich blízkych či šírili škodlivý kód.

Preraziť ochranu veľkej firmy je pre útočníka lákavá predstava a cena osobných dát je vysoká. Kybernetickí útočníci môžu za svoju snahu získať obrovskú protihodnotu.

Samozrejme, nemôžete zabrániť hackerom útočiť. Môžete sa však chrániť a my vám povieme ako.

Používať silné heslá nestačí

Ani to najsilnejšie heslo vás nemusí efektívne ochrániť, ak ho používate všade. Prelomiť jedno, hoci aj zložité heslo môže trvať veľa času, no nie je to nemožné. Napríklad „xEoGad*s_30°()5/__“ je skvelé heslo, ale ak ho v tej istej podobe používate do bankingu, e-mailu aj na Facebook, jeho sila rapídne klesá.

Potrebujete silné a unikátne heslá. Na každú službu iné. Keď sa aj v najhoršom prípade niekto dostane k vašim prístupom, odizolujete ho a vaše ostatné údaje sú v bezpečí. Pre tie najdôležitejšie odporúčame dvojfaktorovú autentifikáciu – čiže heslo + ďalší údaj. Napríklad kód, ktorý vám príde SMS-kou v prípade, že sa prihlásite z iného zariadenia ako obvykle.

Pomôžte svojej pamäti

Ak chcete mať na každú službu extrémne bezpečné heslo, je malá šanca, že si ich všetky zapamätáte. Odporúčame preto využiť služby, akými sú Lastpass alebo 1Password. V nich si uložíte všetky svoje heslá k patričným stránkam. Stačí vám pamätať si jedno, najlepšie veľmi zložité. Okrem toho vám, samozrejme, odporúčame použiť ďalšie vrstvy ochrany, ktoré tieto služby ponúkajú – vysoká úroveň kryptovania, dvojfaktorová autentifikácia či možnosť neukladať heslá v cloude, ale na lokálnom disku.

Zdravý rozum – najlepšia ochrana

Heslá nezadávajte do žiadnych podozrivých stránok. Ak sa predsa len rozhodnete stránku využívať a nie ste si istí jej dôveryhodnosťou, vytvorte si pre ňu samostatný e-mail a samostatné heslo. V žiadnom prípade svoje heslá neprezrádzajte nikomu – ani keby sa predstavil ako administrátor online bankingu. Žiadna banka či iná seriózna služba si od vás heslá nepýta e-mailom, telefonicky ani na chate.

Ďalšie články

Bráňte sa pred hackermi na sociálnych sieťach

Stačí poznať ich triky a včas sa im vyhnúť. Radi vám v tom pomôžeme.

Prečítať si viac

Aj na sociálnych sieťach sa musíte chrániť

Bezpečnosť na internete je v časoch sociálnych sietí ešte dôležitejšia téma ako kedykoľvek predtým. Vysvetlíme vám, ako s ňou zaobchádzať.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie