Bezpečnostné pravidlá pre vaše heslo

Väčšina ľudí, ktorí sa stanú obeťami hackerov a online podvodov, vôbec nebola ich primárnym terčom. Internetoví záškodníci iba zriedkakedy cielia na konkrétnu osobu. Práve preto sa obeťou môže stať ktokoľvek.

Prečítať si viac
 
Využívajte silné
a unikátne heslá,
iné na každú
službu.
 
Pomôžte svojej
pamäti.
 
Svoje heslá nikomu
neprezrádzajte.

Potrebujete silné a unikátne heslá. Na každú službu iné.

Ani to najsilnejšie heslo vás nemusí efektívne ochrániť, ak ho používate všade. Prelomiť jedno, hoci aj zložité heslo môže trvať veľa času, no nie je to nemožné. Napríklad „xEoGad*s_30°()5/__“ je skvelé heslo, ale ak ho v tej istej podobe používate do elektronického bankovníctva, e-mailu aj na Facebook, jeho sila rapídne klesá.

Keď sa aj v najhoršom prípade niekto dostane k vašim prístupom, odizolujete ho a vaše ostatné údaje sú v bezpečí. Pre tie najdôležitejšie odporúčame dvojfaktorovú autentifikáciu – čiže heslo + ďalší údaj. Napríklad kód, ktorý vám príde SMS-kou v prípade, že sa prihlásite z iného zariadenia ako obvykle.

Heslá si v ideálnom prípade zmeňte každé 3 mesiace alebo ihneď, ak je prezradené.

Pomôžte svojej pamäti

Ak chcete mať na každú službu extrémne bezpečné heslo, je malá šanca, že si ich všetky zapamätáte. Odporúčame preto využiť služby, akými sú Lastpass alebo 1Password. V nich si uložíte všetky svoje heslá k patričným stránkam. Stačí vám pamätať si jedno, najlepšie veľmi zložité. Okrem toho vám, samozrejme, odporúčame použiť ďalšie vrstvy ochrany, ktoré tieto služby ponúkajú – vysokú úroveň kryptovania, dvojfaktorovú autentifikáciu či možnosť neukladať heslá v cloude, ale na lokálnom disku.

Svoje heslá nikomu neprezrádzajte

Heslá nezadávajte na žiadnych podozrivých stránkach. Ak sa predsa len rozhodnete stránku využívať a nie ste si istí jej dôveryhodnosťou, vytvorte si na ňu samostatný e-mail a samostatné heslo. V žiadnom prípade svoje heslá neprezrádzajte – ani keby sa predstavil ako administrátor elektronického bankovníctva. Žiadna banka či iná seriózna služba si od vás heslá nepýta e-mailom, telefonicky ani na chate.


Ďalšie články

Bráňte sa pred hackermi na sociálnych sieťach

Stačí poznať ich triky a včas sa im vyhnúť.

Prečítať si viac

Aj na sociálnych sieťach sa musíte chrániť

Bezpečnosť na internete je v časoch sociálnych sietí ešte dôležitejšia téma ako kedykoľvek predtým. Vysvetlíme vám, ako s ňou zaobchádzať.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie