Bráňte sa pred hackermi na sociálnych sieťach

Stačí poznať ich triky a včas sa im vyhnúť.

Prečítať si viac

Na sociálnych sieťach sa pohybujú rôzni záškodníci, ktorí chcú ich používateľom znepríjemňovať život. Môžu vás pripraviť o peniaze, súkromie, dobré meno či o identitu.

Keď zaútočia, buďte pripravení.

E-maily vás môžu pripraviť o peniaze

Pri útokoch na používateľov sa zvyknú držať rovnakého kľúča. Presnejšie, 5 kľúčov:

 
„Váš počítač je v nebezpečenstve!“ Takéto poplašné správy sa volajú hoax a zvyknú z času na čas vyskočiť každému. Obsahujú odporúčanie na rýchle riešenie problému, navyše zadarmo. Po kliknutí na odkaz však namiesto riešenia stiahnete škodlivý kód.
 
„VIDEO – Fuuj! Najnechutnejšia operácia mozgu naživo!“ Lákavé video alebo článok sú notoricky známa forma phishingu – krádeže identity na internete. Odkážu vás na falošnú prihlasovaciu stránku sociálnej siete, kde sa vraj musíte znova prihlásiť. Video sa vám neukáže, vrátite sa naspäť a pokrčíte plecom. Zlodej však už má vaše heslo.
 
„iPhone len za 15 €! Posledný kus!!!“ Verte, že takéto lákavé ponuky sú vždy výtvorom záškodníka. Môžete sa riadiť heslom – ak to znie až príliš dobre, pôjde o podvod.
 
„Prispejte 1 eurom rodine bez domova.“ Podporujeme dobročinné zbierky a sami sa na mnohých zúčastňujeme, ale takéto príspevky k nim nepatria. Snažia sa od vás vylákať peniaze hrou na city. Väčšinou parazitujú na aktuálnych katastrofách, aby vyzerali dôveryhodne.
 
„Moja voľná Wi-Fi. Otvorené, prístup na internet.“ Na otvorenej Wi-Fi bez hesla vám nikto nezaručí ochranu a hackeri vedia, ako to využiť. Ak počas pripojenia na takúto sieť zadávate prihlasovacie údaje, môžete o ne ľahko prísť. Odporúčame vám robiť len jednoduché úkony – googlenie, surfovanie, počasie, správy atď.

Ako viete, že ste boli hacknutí

Obete internetových krádeží väčšinou ani nevedia, že k nim došlo, lebo nepoznajú sprievodné znaky.

Začnú sa vám na sociálnej sieti ukazovať príspevky neznámych stránok alebo skupín. Medzi priateľmi máte ľudí, o ktorých ste nikdy nepočuli. Prichádzajú vám označenia v podivuhodných príspevkoch.

Na vašej vlastnej nástenke alebo v súkromných správach šírite hoax.

Riešenie naozaj existuje

 
Hneď po prvom náznaku krádeže identity si musíte zmeniť heslo z bezpečného počítača – napríklad doma alebo v práci. Je dôležité, aby ste tak nerobili vo svojom infikovanom počítači, zmenené heslo totiž okamžite poputuje do rúk útočníka.
 
Svoj infikovaný počítač potom preskenujte spoľahlivým bezpečnostným softvérom.
 
Stiahnite si aplikáciu MobileControl, vďaka ktorej si môžete kedykoľvek skontrolovať svoje mobilné zariadenie, aby ste získali istotu, že vášmu smartfónu či tabletu nehrozí žiadne riziko.

Čo treba v takejto situácii robiť?

0850 111 777

V prípade, že si nebudete vedieť rady, zavolajte na Linku prvej pomoci 0850 111 777. Odborníci v ČSOB vám poradia, ako sa v danej situácii zachovať.


Ďalšie články

Aj na sociálnych sieťach sa musíte chrániť

Bezpečnosť na internete je v časoch sociálnych sietí ešte dôležitejšia téma ako kedykoľvek predtým. Vysvetlíme vám, ako s ňou zaobchádzať.

Prečítať si viac

Bezpečnostné pravidlá pre vaše heslo

Väčšina ľudí, ktorí sa stanú obeťami hackerov a online podvodov, vôbec nebola ich primárnym terčom. Internetoví záškodníci iba zriedkakedy cielia na konkrétnu osobu. Práve preto sa obeťou môže stať ktokoľvek.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie