Bráňte sa pred hackermi na sociálnych sieťach

Stačí poznať ich triky a včas sa im vyhnúť. Radi vám v tom pomôžeme.

Prečítať si viac

Na sociálnych sieťach sa pohybujú záškodníci, ktorí chcú ostatným ľuďom znepríjemniť deň. Môžu vás pripraviť o peniaze, súkromie, dobré meno či o identitu.

Keď zaútočia, buďte pripravení.

Zlodeji vyznávajú tradičné hodnoty

Pri útokoch na používateľov sa väčšinou držia rovnakého kľúča. Presnejšie, piatich kľúčov:

  • „Váš počítač je v nebezpečenstve!“ Takéto poplašné správy sa volajú hoax a zvyknú z času na čas vyskočiť každému. Obsahujú odporúčanie na rýchle riešenie problému, navyše zadarmo. Po kliknutí na odkaz však namiesto riešenia stiahnete škodlivý kód.
  • „VIDEO – Fuuj! Najnechutnejšia operácia mozgu naživo!“ Lákavé video alebo článok sú notoricky známa forma phishingu – krádeže identity na internete. Odkážu vás na falošnú prihlasovaciu stránku sociálnej siete, kde sa vraj musíte znova prihlásiť. Video sa vám neukáže, vrátite sa naspäť a pokrčíte plecom. Zlodej však už má vaše heslo.
  • „iPhone len za 15 €! Posledný kus!!!“ Verte nám, že takéto lákavé ponuky sú vždy výtvorom záškodníka. Môžete sa riadiť heslom – pokiaľ to znie až príliš dobre, pôjde o podvod.
  • „Prispejte 1 eurom rodine bez domova.“ Podporujeme dobročinné zbierky a sami sa na mnohých zúčastňujeme, ale takéto príspevky k nim nepatria. Snažia sa od vás vylákať peniaze hrou na city. Väčšinou parazitujú na aktuálnych katastrofách, aby vyzerali dôveryhodne.
  • „Moja voľná Wi-Fi. Otvorené, prístup na internet.“ Na otvorenej Wi-Fi bez hesla vám nikto nezaručí ochranu a hackeri vedia, ako to využiť. Ak počas pripojenia na takúto sieť zadávate prihlasovacie údaje, môžete o ne ľahko prísť. Odporúčame vám robiť len jednoduché úkony – googlenie, surfovanie, počasie, správy atď.

Ako viete, že ste boli hacknutí

Obete internetových krádeží väčšinou ani nevedia, že k nim došlo, pretože nepoznajú sprievodné znaky.

Začnú sa vám na sociálnej sieti ukazovať príspevky neznámych stránok alebo skupín. Medzi priateľmi máte ľudí, o ktorých ste nikdy nepočuli. Prichádzajú vám označenia v podivuhodných príspevkoch.

Na vašej vlastnej nástenke alebo v súkromných správach šírite hoax.

Riešenie naozaj existuje

Hneď po prvom náznaku krádeže identity si musíte zmeniť heslo z bezpečného počítača – napríklad doma alebo v práci. Je dôležité, aby ste tak nerobili vo svojom infikovanom počítači, zmenené heslo totiž okamžite poputuje do rúk útočníka. Potom odstráňte neznáme a nebezpečné príspevky, stránky, skupiny, priateľov. Nakoniec pre istotu napíšte ospravedlňujúci status a upozornite vašich skutočných priateľov na podozrivú aktivitu. Svoj infikovaný počítač potom preskenujte spoľahlivým bezpečnostným softvérom.

Keď sa nebudete vedieť pohnúť, zavolajte nám na Linku prvej pomoci 0850 111 777 a naši zamestnanci vám ochotne poradia.

Nemusíte patriť k nešťastným obetiam internetových podvodníkov. Na každej sociálnej sieti existuje možnosť dvojitej ochrany pomocou SMS kľúča.

Ďalšie články

Aj na sociálnych sieťach sa musíte chrániť

Bezpečnosť na internete je v časoch sociálnych sietí ešte dôležitejšia téma ako kedykoľvek predtým. Vysvetlíme vám, ako s ňou zaobchádzať.

Prečítať si viac

Bezpečnostné pravidlá pre vaše heslo

Väčšina ľudí, ktorí sa stanú obeťami hackerov a online podvodov, vôbec nebola ich primárnym terčom. Internetoví záškodníci iba zriedka cielia na konkrétnu osobu. Práve preto sa obeťou môže stať ktokoľvek.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie