Čo potrebujete vedieť o podozrivých e-mailoch

Obávate sa e-mailových podvodov? Poradíme vám, ako ich rozoznať a ako sa efektívne ubrániť.

Prečítať si viac

E-maily vás môžu pripraviť o peniaze

Súkromný e-mail je osobnou doménou človeka podobne ako adresa trvalého bydliska alebo súkromný telefón. Pokiaľ k nemu niekomu dáme prístup, dávame mu prístup k informáciám, ktoré vie potenciálne zneužiť. Preto ak e-mailu neveríte alebo nepoznáte odosielateľa, e-mail neotvárajte a prílohy nesťahujte.

Podozrivý e-mail môže mať rôzne formy:

  • Nevyžiadaná komerčná pošta, ktorá vás môže otravovať reklamou alebo vážne ohrozovať infikovanou prílohou či odkazom.
  • E-mail od banky, ktorým od vás žiadajú prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva. Vraj sa im stratili zo servera a hrozí vám zrušenie účtu.
  • E-mail od inštitúcie, ktorá pracuje s peniazmi – PayPal, eBay, e-shop... Pýta si od vás prístupové meno a heslo pod zásterkou napríklad overenia bezpečnosti.
  • Akýkoľvek nežiadaný e-mail, najmä ak je písaný skomolenou slovenčinou a ponúka vám podozrivo ľahké peniaze či vecnú cenu výmenou za manipulačný poplatok.

Ak ste podobnú poštu už niekedy dostali, viete presne, o čom hovoríme. Možno neviete, že ste sa stali terčom phishingu.

Je to forma získavania osobných údajov od nič netušiacich používateľov práve prostredníctvom e-mailov. Postupne sa však presúva aj na sociálne siete a na internetové stránky. Cieľom takýchto útokov je zneužiť vaše údaje a okradnúť vás o peniaze či o identitu.

Pár jednoduchých tipov, ako sa brániť

Máme pre vás dve jednoduché rady. Neotvárajte e-maily, ktoré vykazujú podozrivé znaky, a neklikajte na žiadne odkazy a nesťahujte prílohy – obe by mohli viesť k tomu, že si infikujete počítač, mobil alebo tablet.

Ak si od vás v e-maile niekto pýta údaje, nie je to dôveryhodná inštitúcia. Banka si nepotrebuje vaše heslo alebo PIN kód pýtať e-mailom. Na tieto e-maily v nijakom prípade neodpovedajte.

Ak ste sa z e-mailovej správy náhodou preklikli na stránku, ktorá sa náramne podobá na stránku banky alebo internet bankingu, poriadne si skontrolujte začiatok domény https://. To malé „s“ znamená, že stránka je overená bezpečnostným protokolom. Najlepšie by však bolo, aby ste adresu banky vpísali do internetového prehliadača ručne.

V prípade, že si nebudete vedieť rady, zavolajte na Linku prvej pomoci 0850 111 777. Naši pracovníci vám ochotne poradia, ako sa v danej situácii zachovať.

E-mailoví provideri a internetové prehliadače blokujú mnohé formy nebezpečného obsahu. Používatelia sa učia rozoznávať nebezpečenstvo a aj to, ako proti nemu bojovať.

Vy odteraz patríte medzi nich.

Ďalšie články

Najznámejšie triky internetových podvodníkov

Hackeri vás dokážu cez e-mail pripraviť o financie, ba dokonca aj o identitu. Povieme vám, aké sú ich najznámejšie triky a ako sa im ubrániť.

Prečítať si viac

Bezpečnostné pravidlá pre vaše heslo

Väčšina ľudí, ktorí sa stanú obeťami hackerov a online podvodov, vôbec nebola ich primárnym terčom. Internetoví záškodníci iba zriedka cielia na konkrétnu osobu. Práve preto sa obeťou môže stať ktokoľvek.

Prečítať si viac

Naučte sa brániť proti phishingu

Vedeli ste, že hackeri vás dokážu pripraviť o financie cez e-mail? Vysvetlíme vám princípy fungovania najbežnejších hrozieb aj to, ako sa proti nim efektívne brániť.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie