Čo potrebujete vedieť o podozrivých e-mailoch

Obávate sa e-mailových podvodov? Poradíme vám, ako ich rozoznať a ako sa efektívne ubrániť.

Prečítať si viac

E-maily vás môžu pripraviť o peniaze

Súkromný e-mail je osobnou doménou človeka podobne ako adresa trvalého bydliska alebo súkromný telefón. Ak k nemu niekomu dáme prístup, dávame mu prístup k informáciám, ktoré vie potenciálne zneužiť. Preto, ak e-mailu neveríte alebo nepoznáte odosielateľa, e-mail neotvárajte a prílohy nesťahujte.

 

Nevyžiadaná komerčná pošta, ktorá vás môže otravovať reklamou alebo vážne ohrozovať infikovanou prílohou či odkazom.

 

E-mail z banky, prostredníctvom ktorého od vás žiadajú prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva.

 

E-mail z inštitúcie, ktorá pracuje s peniazmi – PayPal, eBay, e-shop atď. Pýta si od vás prístupové meno a heslo pod zámienkou napríklad overenia bezpečnosti.

 

Akýkoľvek nežiadaný e-mail, najmä ak je písaný skomolenou slovenčinou a ponúka vám podozrivo ľahké peniaze či vecnú cenu výmenou za manipulačný poplatok.

Ak ste už niekedy dostali podobnú poštu, viete presne, o čom hovoríme. Možno neviete, že ste sa stali terčom phishingu.

Je to forma získavania osobných údajov od nič netušiacich používateľov práve prostredníctvom e-mailov. Postupne sa však presúva aj na sociálne siete a na internetové stránky. Cieľom takýchto útokov je zneužiť vaše údaje a okradnúť vás o financie či o identitu.

Pár jednoduchých tipov, ako sa brániť

 

Neotvárajte e-maily, ktoré vykazujú podozrivé znaky, neklikajte na žiadne odkazy a nesťahujte prílohy.

 

Banka si vaše heslo alebo PIN kód nepotrebuje pýtať e-mailom. Na tieto e-maily v žiadnom prípade neodpovedajte.

 

Ak ste sa z e-mailovej správy náhodou preklikli na stránku, ktorá sa náramne podobá na stránku banky alebo internet bankingu, poriadne si skontrolujte začiatok domény https://.

 

Ako zistíte, že e-mail, ktorý ste dostali od banky, je pravý a nebol upravený? Takýto e-mail je vždy elektronicky podpísaný.

 

Stiahnite si aplikáciu MobileControl, vďaka ktorej si môžete kedykoľvek skontrolovať svoje mobilné zariadenie, aby ste získali istotu, že vášmu smartfónu či tabletu nehrozí žiadne riziko.


Čo treba v takejto situácii robiť?

0850 111 777

V prípade, že si nebudete vedieť rady, zavolajte na Linku prvej pomoci 0850 111 777. Odborníci v ČSOB vám poradia, ako sa v danej situácii zachovať.


Ďalšie články

Najznámejšie triky internetových podvodníkov

Hackeri vás dokážu cez e-mail pripraviť o financie, ba dokonca aj o identitu. Povieme vám, aké sú ich najznámejšie triky a ako sa im ubrániť.

Prečítať si viac

Bezpečnostné pravidlá pre vaše heslo

Väčšina ľudí, ktorí sa stanú obeťami hackerov a online podvodov, vôbec nebola ich primárnym terčom. Internetoví záškodníci iba zriedkakedy cielia na konkrétnu osobu. Práve preto sa obeťou môže stať ktokoľvek.

Prečítať si viac

Naučte sa brániť sa proti phishingu

Vedeli ste, že hackeri vás dokážu pripraviť o financie cez e-mail? Vysvetlíme vám princípy fungovania najbežnejších hrozieb aj to, ako sa proti nim efektívne brániť.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie