Keď útočia vírusy, musíte mať správne zbrane

V tejto bitke nemôžete vyhrať sami.
Vyberte si softvér, ktorý vám pri útočníkoch zaručene pomôže.

Prečítať si viac

Hrozba je skutočná

Spyware, adware, trojan, malware, ransomware ... V názvoch internetových hrozieb sa môžete ľahko stratiť. Pripravili sme pre vás krátky slovník základných pojmov internetových hrozieb. Dokonca môžete mať pocit, že sú to len výmysly predajcov antivírusového softvéru. Za týmito slovami však naozaj stoja nepríjemné útoky hackerov.


Ako sa chrániť?

 
Nainštalujte si
antivírus
 
Stiahnite si
antispywarový softvér
 
Pozor na internetových
podvodníkov

Nainštalujte si ten najlepší antivírus

Spoznáte ho ľahko – sám vám to povie.  Každý výrobca takého softvéru sa bude chváliť perfektnými výsledkami v bezpečnostných testoch, oceneniami kvality a azda aj zlatými medailami. Len aby ste si kúpili jeho licenciu. Ak sa však chcete držať nezávislých rád, sledujte výsledky testov nezávislých organizácií, akými sú napríklad AV-Comparatives alebo Virus Bulletin.

Ak si nemôžete alebo nechcete dovoliť platený antivírus, používajte aspoň ten bezplatný. V oboch prípadoch však majte zapnuté automatické sťahovanie aktualizácií, a ak ju výrobca poskytuje, aj cloudovú ochranu. Antivírus tak bude mať tie najaktuálnejšie informácie na to, aby vás vedel čo najlepšie chrániť.

Tvorcovia niektorých škodlivých kódov ukrytých v  hrách alebo v programoch vás môžu presviedčať o  tom, že ich softvér nejaký antivírusový program označuje neprávom za škodlivý. Tým sa vás snažia naviesť na to, aby ste si vypli bezpečnostnú ochranu. Vy ich však nepočúvajte, falošný poplach je pri spoľahlivom antivíruse len raritou.


Útočníka ani nevpustite dnu

Navyše vašu programovú výbavu odporúčame doplniť o antispywarový softvér, ktorý dokáže odstrániť modernejšie formy digitálnych útokov –  spyware a adware. Títo programoví špióni vám budú ukazovať pop-up okná s reklamami alebo sledovať vaše správanie a posielať o ňom podrobné správy útočníkovi. Viacvrstvový antivírus však obsahuje aj tieto doplnky.


Minimalizujte riziko

Vyhýbajte sa internetovým podvodníkom na sociálnych sieťach či v e-mailoch. Budú sa snažiť nalákať vás na podozrivé akcie, poplašné správy alebo na falošné dobročinné zbierky.

Len čo kliknete na takýto odkaz alebo stiahnete prílohu, do počítača sa vám dostane škodlivý kód. Môže sa snažiť ukradnúť vaše osobné údaje, súbory, prihlasovacie mená a heslá, fotky z dovolenky atď.

Pri ochrane vášho súkromia nenechajte nič na náhodu –  nech budete používať akýkoľvek bezpečnostný softvér, dbajte na jeho aktualizáciu. To platí aj o operačnom systéme a o ostatných programoch, ktoré máte nainštalované. Neklikajte na nič a nesťahujte nič, čo vám pripadá podozrivé.

Stiahnite si aplikáciu MobileControl, vďaka ktorej si môžete kedykoľvek skontrolovať svoje mobilné zariadenie, aby ste získali istotu, že vášmu smartfónu či tabletu nehrozí žiadne riziko.


Odstráňte chyby

Ak ste doteraz podcenili niektorý bod ochrany, čo najskôr spustite sken celého disku. Potom prejdite záložku programov a nepoužívané alebo dokonca podozrivé programy odinštalujte.


Zavolajte na Linku prvej pomoci

0850 111 777

Vo všetkom vám môžeme osobne poradiť na Linke prvej pomoci 0850 111 777.


Ďalšie články

Ochráňte svoje zariadenia pred podvodníkmi

Napadnúť vaše osobné zariadenie, získať z neho všetky fotky, kontakty a prístupové heslá je pre hackera veľmi lákavé. Nedajte mu šancu dosiahnuť to.

Prečítať si viac

Slovník internetových hrozieb

Predstavíme vám najčastejšie formy digitálneho nebezpečenstva a vysvetlíme vám, ako sa proti nim chrániť.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie