Keď útočia vírusy, musíte mať správne zbrane

V tejto bitke nemôžete vyhrať sami. Vyberte si softvér, ktorý vám pri útočníkoch zaručene pomôže.

Prečítať si viac

Hrozba je skutočná

Spyware, adware, trojan, malware, ransomware... V názvoch internetových hrozieb sa môžete ľahko stratiť. Pripravili sme pre vás krátky slovník základných pojmov internetových hrozieb. Dokonca môžete mať pocit, že sú to len výmysly predajcov antivírusového softvéru. Za týmito slovami však naozaj stoja nepríjemné útoky hackerov.

Aby ste sa dostali mimo ohrozenia, musíte sa chrániť. Nenakupujte na stránkach bez označenia https://. Nesťahujte prílohy podozrivých e-mailov. Majte stále aktualizovaný antivírus. Ktorý si vybrať?

Kúpte si ten najlepší antivírus

Spoznáte ho ľahko – sám vám to povie. Každý výrobca takého softvéru sa bude chváliť perfektnými výsledkami v bezpečnostných testoch, oceneniami kvality a snáď aj zlatými medailami. Len aby ste si kúpili jeho licenciu. Ak sa však chcete držať nezávislých rád, sledujte výsledky testov nezávislých organizácií, akými sú napríklad AV-Comparatives alebo Virus Bulletin.

Ak si platený antivírus nemôžete alebo nechcete dovoliť, používajte aspoň ten bezplatný. V oboch prípadoch však majte zapnuté automatické sťahovanie aktualizácií, a ak ju výrobca poskytuje, aj cloudovú ochranu. Antivírus tak bude mať tie najaktuálnejšie informácie na to, aby vás vedel čo najlepšie chrániť.

Tvorcovia niektorých škodlivých kódov ukrytých v hrách alebo v programoch vás môžu presviedčať o tom, že ich softvér nejaký antivírusový program označuje neprávom za škodlivý. Tým sa vás snažia naviesť na to, aby ste si vypli bezpečnostnú ochranu. Vy ich však nepočúvajte, falošný poplach je pri spoľahlivom antivíruse len raritou.

Útočníka ani nevpustite dnu

Vašu programovú výbavu navyše odporúčame doplniť o antispywarový softvér, ktorý dokáže odstrániť modernejšie formy digitálnych útokov – spyware a adware. Títo programoví špióni vám budú ukazovať pop-up okná s reklamami alebo sledovať vaše správanie a posielať o ňom podrobné správy útočníkovi. Viacvrstvový antivírus však obsahuje aj tieto doplnky.

Minimalizujte riziko

Vyhýbajte sa internetovým podvodníkom na sociálnych sieťach či v e-mailoch. Budú sa snažiť nalákať vás na podozrivé akcie, poplašné správy alebo na falošné dobročinné zbierky.

Len čo kliknete na takýto odkaz alebo stiahnete prílohu, do počítača sa vám dostane škodlivý kód. Môže sa snažiť ukradnúť vaše osobné údaje, súbory, prihlasovacie mená a heslá, fotky z dovolenky atď.

Pri ochrane vášho súkromia nechceme nechať nič na náhodu – akýkoľvek bezpečnostný softvér budete používať, držte ho vždy plne aktualizovaný. To platí aj o operačnom systéme a o ostatných programoch, ktoré máte nainštalované. Neklikajte a nesťahujte nič, čo vám pripadá podozrivé.

Odstráňte chyby

Ak ste doteraz niektorý bod ochrany podcenili, čo najskôr spustite sken celého disku. Potom prejdite záložku programov a nepoužívané alebo dokonca podozrivé programy odinštalujte.

Vo všetkom vám môžeme osobne poradiť na našej Linke prvej pomoci 0850 111 777.

Ďalšie články

Ochráňte svoje zariadenia pred podvodníkmi

Napadnúť vaše osobné zariadenie, získať z neho všetky fotky, kontakty a prístupové heslá je pre hackera veľmi lákavé. Nedajte mu šancu dosiahnuť to.

Prečítať si viac

Slovník internetových hrozieb

Predstavíme vám najčastejšie formy digitálneho nebezpečenstva a vysvetlíme vám, ako sa proti nim chrániť.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie