Majte svoj bankový účet pod kontrolou

Bezpečnosť vašich financií je našou najvyššou prioritou. Svojou obozretnosťou nám však môžete významne pomôcť.

Prečítať si viac

Robíme všetko pre bezpečnosť vašich peňazí

O bezpečnosť peňazí na účtoch našich klientov sa stará celý tím špecialistov. Sú to medzinárodne uznávaní odborníci, ktorí čerpajú skúsenosti z mnohoročnej praxe a poznajú tie najsofistikovanejšie bezpečnostné technológie. Vyberali sme ich pre vás osobne a naozaj poctivo.

Všetky údaje, ktoré nám alebo cez nás posielate, viacnásobne šifrujeme. Tak zaručíme, že ich nemôže vidieť nikto neoprávnený. Na kontrolu údajov vám dokonca ponúkame niekoľko možností kontroly – SMS kľúč, token, e-mail.

Informácie, ktoré v internet bankingu a mobile bankingu hľadáte, upravujeme do najzrozumiteľnejšej možnej podoby. Po dlhšej nečinnosti vás z aplikácií automaticky odhlásime.

Naše mechanizmy dokážu automaticky rozoznať podozrivú transakciu. Ak ju odhalíme na vašom účte, okamžite sa s vami skontaktujeme a situáciu riešime.

Niekedy vám môžu po krádeži peniaze pribudnúť

Obeťou zločinu sa môžete stať aj v prípade, že vám na účet peniaze prišli. Bude to nečakane veľká suma z neznámeho zdroja.

Povedzme, že zlodej získa prístupy k vášmu účtu a k účtu Filipa. Filip si nasporil dosť peňazí, preto ho zločinec okradne o 5 000 eur. Prevedie ich na váš účet, na ktorom vy zbadáte neočakávaný kredit.

Po chvíli vám rovnaká suma zmizne a presunie sa na tretí účet, ktorý už patrí zlodejovi. Filip prišiel o svoje úspory, vy máte na účte podozrivý pohyb a zlodej je bohatší o 5 000 eur. Keďže transakcia k podvodníkovi neprišla z účtu poškodeného Filipa, je ťažšie obviniť podvodníka zo zločinu a práve to je jeho cieľom.

... väčšinou však peniaze miznú

Pritom to nemusíte spozorovať na stave účtu. Príznakmi manipulácie s vašimi osobnými údajmi môžu byť nevyplatené pohľadávky v rôznych pôžičkárňach alebo poisťovniach. Môžu vám prísť domov výzvy na zaplatenie faktúry, o ktorej nemáte ani tušenia.

V najhorších prípadoch vás osloví samotná banka, daňový úrad alebo polícia. Bez vášho vedomia ste sa mohli stať napríklad fiktívnym konateľom spoločnosti, ktorá je spojená s nelegálnou činnosťou.

Musíte mať stopercentný prehľad

Samozrejme, v prvom rade by ste nikdy nikomu a nikam nemali dávať svoje prihlasovacie údaje k internet bankingu ani k platobnej karte. Žiadna dôveryhodná inštitúcia si ich od vás nebude pýtať napríklad e-mailom alebo telefonicky.

No omylom, o ktorom vôbec nemusíte vedieť, ste o svoj PIN kód či heslo mohli prísť. Váš účet môže byť v nebezpečenstve. Ak ste si vedomí podozrivého e-mailu alebo stránky, na ktorej ste tieto prístupy vypĺňali, radšej si ich hneď zmeňte.

Aby ste prípadnú záškodnícku činnosť čo najrýchlejšie odhalili, dodržiavajte, prosím, tieto pravidlá:

  • aktivujte si oznámenia o pohyboch na účte do svojho e-mailu či SMS správy,
  • nastavte si vyššiu formu potvrdenia platby, napríklad pomocou špeciálneho kódu z GRID karty alebo z internetového tokenu,
  • pravidelne si kontrolujte zostatok na účte v mobilnej aplikácii, v internet bankingu alebo v bankomate,
  • podrobne kontrolujte každý výpis z účtu,
  • na účte si nastavte denný, týždenný alebo mesačný limit.

A hlavne, každú podozrivú aktivitu konzultujte s našimi zamestnancami na nonstop Linke prvej pomoci 0850 111 777. Návšteva pobočky by mohla znamenať stratu vzácneho času.

Ďalšie články

6 signálov neoprávneného ovládania vášho účtu

Deje sa s vaším účtom niečo nekalé? Takto to zistíte.

Prečítať si viac

Bezpečné online nakupovanie

Pár jednoduchých pravidiel ochráni vás aj vaše peniaze.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie