Najznámejšie triky internetových podvodníkov

Hackeri vás dokážu cez e-mail pripraviť o financie, ba dokonca aj o identitu. Povieme vám, aké sú ich najznámejšie triky a ako sa im ubrániť.

Prečítať si viac

E-maily sú každodennou súčasťou nášho života. Práve preto sa často stávajú nástrojom podvodníkov a ohrozujú naše súkromie či dokonca financie. Ako môže vyzerať taký nebezpečný, falošný e-mail?

Stále tie isté triky

E-mailoví podvodníci sú síce nebezpeční, ale v niektorých prípadoch nie veľmi vynaliezaví. Na oklamanie svojich obetí používajú stále tie isté triky. Naučte sa ich rozoznať:

  1. Kradnutie identity. Príde vám e-mail z banky, verejnej inštitúcie, eBayu či z PayPalu. Bude obsahovať všetky náležité logá, podpisy a iné znaky typické pre danú inštitúciu, ale vyžiada si vaše prihlasovacie údaje. Dôveryhodná inštitúcia by si ich od vás nikdy nepýtala. Takýto e-mail odporúčame bezodkladne vymazať alebo označiť ako spam.
  2. Dôveryhodná zámienka. V e-maile sa napríklad dozviete, že váš počítač napadol vírus a po zadaní osobných údajov dostanete bezplatné bezpečnostné riešenie. Alebo dostanete upozornenie na neuhradenú platbu s výzvou na opätovné zaslanie sumy. Nereagujte.
  3. Podozrivá príloha. E-mail vás vyzve, aby ste si stiahli veľmi dôležitú prílohu. Povedzme, že by to mali byť nové zmluvné podmienky alebo faktúra na zaplatenie vysokej sumy. Útočníci používajú takéto psychologické manipulovanie často. Súbor má však zvláštnu príponu – textový dokument či PDF súbor s príponou .exe je jednoznačne škodlivý kód, ktorý sa vám snaží dostať do počítača. Pozor si však dávajte aj na nevyžiadané prílohy s príponou .rar alebo .zip. Aj v týchto „balíčkoch“ sa môže skrývať škodlivý kód.
  4. Odkaz na falošnú stránku. Do e-mailu vám príde výzva odkliknúť sa na stránku, ktorá bude na prvý pohľad vyzerať ako ozajstné elektronické bankovníctvo. Len čo zadáte údaje, vaše peniaze sú v nebezpečenstve.
  5. Záhadná ponuka výhry, dedičstva alebo daru. Klasika internetových podvodov. S vidinou veľkých peňazí od neznámeho praprastrýka zo zahraničia či výhry vecnej ceny si od vás pýtajú manipulačný poplatok alebo osobné údaje. Tieto ponuky mávajú často nesprávnu gramatiku alebo úplne nepochopiteľný jazyk, vďaka čomu ich ľahko spoznáte.

Podobné pokusy vedú najčastejšie k finančnej strate alebo v horších prípadoch až ku krádeži identity. Vašou najlepšou obranou je prevencia.

Predchádzajte nepríjemnostiam

E-mailový systém nie je automaticky šifrovaný a bez dodatočných nastavení nezaručí absolútnu bezpečnosť vašich údajov. E-maily navyše často prechádzajú cez viacero bodov na ceste od odosielateľa k prijímateľovi, čím je ohrozené ich súkromie.

Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, musíte sa chrániť. Hneď, ako vytušíte podvod, e-mail zahoďte do koša alebo ho jednoducho ignorujte. V ideálnej situácii by ste ho nemali ani otvoriť, na nič v ňom klikať a už vôbec nesťahovať jeho prílohy.

Pri každej operácii s citlivými informáciami si skontrolujte, či má stránka na začiatku protokol https://. Obzvlášť, ak pracujete s internet bankingom a s finančnými údajmi, vždy musíte byť na oficiálnej stránke banky a prechádzať cez platobnú bránu. Svoje osobné údaje nikdy neposielajte e-mailom.

Akékoľvek údaje zadávajte len na zabezpečených Wi-Fi sieťach. Pripojíte sa na ne doma či v práci a vždy pomocou hesla. Otvorené siete nemajú heslo a sú často dostupné na staniciach, námestiach či v kaviarňach. Tieto miesta sú pre vaše dáta vyslovene nebezpečné a mali by ste ich využívať len na vyhľadávanie na Googli alebo na nevinné surfovanie po internete.

Samozrejme, stále udržiavajte svoj operačný systém, programy a antivírusový softvér aktualizovaný.

Ak ste už predsa len pochybili

Čo najrýchlejšie sa skontaktujte s Linkou prvej pomoci na čísle 0850 111 777. V prípade narušenia bezpečnosti vášho bankového účtu si hneď zmeňte prístupové kódy a skontrolujte peňažné pohyby.

Vaše obľúbené miesta na internete zostávajú bezpečné, no buďte opatrní pri tých neznámych a všetko bude v poriadku.

 

Ďalšie články

Slovník internetových hrozieb

Predstavíme vám najčastejšie formy digitálneho nebezpečenstva a vysvetlíme vám, ako sa proti nim chrániť.

Prečítať si viac

Naučte sa brániť proti phishingu

Vedeli ste, že hackeri vás dokážu pripraviť o financie cez e-mail? Vysvetlíme vám princípy fungovania najbežnejších hrozieb aj to, ako sa proti nim efektívne brániť.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie