Najznámejšie triky internetových podvodníkov

Hackeri vás dokážu cez e-mail pripraviť o financie, ba dokonca aj o identitu. Povieme vám, aké sú ich najznámejšie triky a ako sa im ubrániť.

Prečítať si viac

E-maily sú každodennou súčasťou nášho života. Práve preto sa často stávajú nástrojom podvodníkov a ohrozujú naše súkromie či dokonca financie. Ako môže vyzerať nebezpečný/falošný e-mail?

Najznámejšie triky podvodníkov

 

Príde vám e-mail z banky, verejnej inštitúcie, eBayu či z PayPalu. Bude obsahovať všetky náležité logá, podpisy a iné znaky typické pre danú inštitúciu, ale vyžiada si vaše prihlasovacie údaje. Dôveryhodná inštitúcia by si ich od vás nikdy nepýtala. Takýto e-mail odporúčame bezodkladne vymazať alebo označiť za spam.

 

V e-maile sa napríklad dozviete, že váš počítač napadol vírus a že po zadaní osobných údajov dostanete bezplatné bezpečnostné riešenie. Alebo dostanete upozornenie na neuhradenú platbu s výzvou na opätovné zaslanie sumy. Nereagujte.

 

E-mail vás vyzve, aby ste si stiahli veľmi dôležitú prílohu. Takéto súbory majú zvláštnu príponu – textový dokument či PDF súbor s príponou .exe, .rar, .zip je jednoznačne škodlivý kód, ktorý sa vám snaží dostať do počítača.

 

Do e-mailu vám príde výzva odkliknúť sa na stránku, ktorá bude na prvý pohľad vyzerať ako ozajstné elektronické bankovníctvo. Len čo zadáte údaje, vaše financie sú v nebezpečenstve.

 

Klasika internetových podvodov. S vidinou veľkých peňazí od neznámeho praprastrýka zo zahraničia či výhry vecnej ceny si od vás pýtajú manipulačný poplatok alebo osobné údaje. Tieto ponuky mávajú často nesprávnu gramatiku alebo úplne nepochopiteľný jazyk, vďaka čomu ich ľahko spoznáte.


Musíte mať stopercentný prehľad

E-mailový systém nie je automaticky šifrovaný a bez dodatočných nastavení nezaručí absolútnu bezpečnosť vašich údajov.

 

Hneď, ako vytušíte podvod, e-mail zahoďte do koša alebo ho jednoducho ignorujte. V ideálnej situácii by ste ho nemali ani otvoriť, na nič v ňom klikať a už vôbec sťahovať jeho prílohy.

 

Pri každej operácii s citlivými informáciami si skontrolujte, či má stránka na začiatku protokol https://. Svoje osobné údaje nikdy neposielajte e-mailom.

 

Akékoľvek údaje zadávajte len na zabezpečených Wi-Fi sieťach. Pripojíte sa na ne doma či v práci a vždy pomocou hesla.

 

Pravidelne aktualizujte svoj operačný systém, programy a antivírusový softvér.

 

Stiahnite si aplikáciu MobileControl, vďaka ktorej si môžete kedykoľvek skontrolovať svoje mobilné zariadenie, aby ste získali istotu, že vášmu smartfónu či tabletu nehrozí žiadne riziko.


Ak ste už predsa len pochybili, volajte na

0850 111 777

Čo najrýchlejšie sa skontaktujte s Linkou prvej pomoci na čísle 0850 111 777. V prípade narušenia bezpečnosti vášho bankového účtu si ihneď zmeňte prístupové kódy a skontrolujte peňažné pohyby.


Ďalšie články

Slovník internetových hrozieb

Predstavíme vám najčastejšie formy digitálneho nebezpečenstva a vysvetlíme vám, ako sa proti nim chrániť.

Prečítať si viac

Naučte sa brániť sa proti phishingu

Vedeli ste, že hackeri vás dokážu pripraviť o financie cez e-mail? Vysvetlíme vám princípy fungovania najbežnejších hrozieb aj to, ako sa proti nim efektívne brániť.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie