Ochráňte svoje zariadenia pred podvodníkmi

Napadnúť vaše osobné zariadenie, získať z neho všetky fotky, kontakty a prístupové heslá je pre hackera veľmi lákavé. Nedajte mu šancu dosiahnuť to.

Prečítať si viac

Smartfón je váš trezor

Nosíte v ňom tie najvzácnejšie dáta, preto by mali byť patrične zabezpečené. Využite možnosti, ktoré vám zariadenie ponúka – silný PIN kód na SIM karte, blokovací kód zariadenia, zaheslovanie aplikácií. Čím viac vrstiev bezpečnosti, tým lepšie.

Keby ste ochranné prvky podcenili, mohli by ste prísť o:

  • Financie. V zariadeniach máte uložené prístupové heslá k bankovej aplikácii alebo k inej finančnej inštitúcii – PayPal, eBay.
  • Súkromie. V pamäti máte uložené množstvo veľmi osobných súborov, ktoré by určite nemali opustiť hranice vášho notebooku či tabletu.
  • Identitu. Ak sa niekto zmocní napríklad vášho smartfónu, mohol by pod vaším menom šíriť poplašné správy alebo si pýtať peniaze od vašich známych.
  • Všetky údaje. Existuje škodlivý softvér, ktorý vám kompletne zablokuje počítač a za návrat do pôvodného stavu si vypýta výkupné. Volá sa ransomware a, žiaľ, ani zaplatenie požadovanej sumy nezaručí vyriešenie situácie.

Najčastejšie záškodníka vpustíte sami

Dobrovoľne, ale nevedomky.

Škodlivý kód si stiahnete spolu s novou aplikáciou z neovereného zdroja, s prílohou z podozrivého e-mailu alebo návštevou nebezpečnej stránky. Údaje z platobnej karty pošlete e-mailom v domnienke, že komunikujete s vašou bankou. Prihlásite sa na sociálnu sieť na otvorenej Wi-Fi alebo cez upravený operačný systém – root/jailbrake.

Ak sa vaše zariadenie stalo obeťou útoku, mali by ste pozorovať tieto znaky:

  • Notebook/počítač/smartfón/tablet pracuje výrazne pomalšie. Môže to spôsobovať škodlivý kód, ktorý na pozadí zbiera údaje alebo spúšťa ďalšie záškodnícke programy. Operačná pamäť je preťažená a reakcie pomalšie.
  • Vidíte bežať programy/aplikácie, ktoré ste nespúšťali.
  • Vidíte správy, ktoré odišli vo vašom mene, ale vy ste ich nepísali.
  • Nedokážete sa prihlásiť do zariadenia.
  • Z účtu vám zmizli peniaze.

V mnohých prípadoch sa však škodlivý kód viditeľne neprejavuje nijako, len potichu zbiera údaje. Dokáže ho preto odhaliť len spoľahlivý antivírus.

Pravidelne udržiavajte bezpečnostný stav

Aktualizujte operačný systém a všetky programy, ktoré používate, vrátane antivírusového. Ak používate operačný systém, ktorý už výrobca nepodporuje a neopravuje v ňom chyby, vystavujete sa riziku zneužitia dier v systéme zo strany podvodníkov.

Nastavte si pravidelné skenovanie celého disku, aby ste odhalili škodlivý kód ešte v zárodku. Premazávajte si súbory cookies. Priebežne sledujte, aké programy vám bežia na pozadí, a podozrivé vypínajte.

Sťahujte aplikácie len z oficiálnych obchodov a aj tam si najprv prečítajte recenzie a povolenia, ktoré si aplikácia pýta. Prílohy podozrivých e-mailov radšej nesťahujte vôbec.

Ak ste pripojení na otvorenej Wi-Fi sieti, určite do prehliadača ani aplikácie nezadávajte žiadne údaje. Na nezaheslovanú sieť môžu byť pripojení aj záškodníci, ktorí sa snažia dostať sa k vašim dátam. Preto je lepšie verejné pripojenie využívať len na neškodné surfovanie po internete.

Keď máte podozrenie na zneužitie vášho zariadenia, zavolajte nám na našu Linku prvej pomoci 0850 111 777.

Ďalšie články

Keď útočia vírusy, musíte mať správne zbrane

V tejto bitke nemôžete vyhrať sami. Vyberte si softvér, ktorý vám pri útočníkoch zaručene pomôže.

Prečítať si viac

Slovník internetových hrozieb

Predstavíme vám najčastejšie formy digitálneho nebezpečenstva a vysvetlíme vám, ako sa proti nim chrániť.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie