Ochráňte svoje zariadenia pred podvodníkmi

Napadnúť vaše osobné zariadenie, získať z neho všetky fotky, kontakty a prístupové heslá je pre hackera veľmi lákavé. Nedajte mu šancu dosiahnuť to.

Prečítať si viac

Smartfón je váš trezor

Nosíte v ňom tie najvzácnejšie dáta, preto by mali byť patrične zabezpečené. Využite možnosti, ktoré vám zariadenie ponúka – silný PIN kód na SIM karte, blokovací kód zariadenia, zaheslovanie aplikácií. Čím viac vrstiev bezpečnosti, tým lepšie.

Keby ste ochranné prvky podcenili, mohli by ste prísť o:

 

Financie

Všeobecný pojem označujúci škodlivý softvér. Zahŕňa vírusy, wormy, trojany, spyware.

 

Súkromie

V pamäti máte uložené množstvo veľmi osobných súborov, ktoré by určite nemali opustiť hranice vášho notebooku či tabletu.

 

Identitu

Ak sa niekto zmocní napríklad vášho smartfónu, mohol by pod vaším menom šíriť poplašné správy alebo si pýtať peniaze od vašich známych.

 

Všetky údaje

Existuje škodlivý softvér, ktorý vám kompletne zablokuje počítač a  za návrat do pôvodného stavu si vypýta výkupné. Volá sa ransomware a, žiaľ, ani zaplatenie požadovanej sumy nezaručí vyriešenie situácie.

Najčastejšie vpustíte záškodníka sami

Dobrovoľne, ale nevedomky. Škodlivý kód si stiahnete spolu s novou aplikáciou z neovereného zdroja, s prílohou z podozrivého e-mailu alebo návštevou nebezpečnej stránky. Údaje z platobnej karty pošlete e-mailom v domnienke, že komunikujete s vašou bankou. Prihlásite sa na sociálnu sieť na otvorenej Wi-Fi alebo cez upravený operačný systém – root/jailbrake.


Ak sa vaše zariadenie stalo obeťou útoku, mali by ste pozorovať tieto znaky:

 

Notebook / počítač / smartfón / tablet pracuje výrazne pomalšie.

 

Vidíte bežať  programy/aplikácie, ktoré ste nespúšťali.

 

Vidíte  správy, ktoré odišli vo vašom mene, ale vy ste ich nepísali.

 

Nedokážete sa prihlásiť do zariadenia.

V  mnohých prípadoch sa však škodlivý kód viditeľne neprejavuje nijako, len potichu zbiera údaje. Dokáže ho preto odhaliť len spoľahlivý antivírus.


Pravidelne udržiavajte bezpečnostný stav

 

Aktualizujte operačný systém a  všetky programy, ktoré používate, vrátane antivírusového.

 

Nastavte si pravidelné skenovanie celého disku, aby ste odhalili škodlivý kód ešte v zárodku. Premazávajte si súbory cookies.

 

Sťahujte aplikácie len z oficiálnych obchodov a aj tam si najprv prečítajte recenzie a povolenia, ktoré si aplikácia pýta. Prílohy podozrivých e-mailov radšej nesťahujte vôbec.

 

Ak ste pripojení na otvorenú Wi-Fi sieť, určite nezadávajte žiadne údaje do prehliadača ani do aplikácie.

 

Svoje zariadenia chráňte unikátnym prístupovým heslom alebo PIN kódom a pokiaľ to nie je nutné, pri bežných činnostiach nepoužívajte administrátorský účet.

 

Prístup do zariadenia si chráňte heslom alebo PIN kódom. Odporúčame vám používať bezpečnostný softvér, ktorý umožňuje vymazať obsah zaraidenia na diaľku. A raz za čas si zálohujte dáta mimo konkrétneho zariadenia. V prípade straty alebo krádeže tak predídet nepríjemnostiam.

 

Stiahnite si aplikáciu MobileControl, vďaka ktorej si môžete kedykoľvek skontrolovať svoje mobilné zariadenie, aby ste získali istotu, že vášmu smartfónu či tabletu nehrozí žiadne riziko.


Zavolajte na Linku prvej pomoci

0850 111 777

Keď máte podozrenie zo zneužitia vášho zariadenia, zavolajte na Linku prvej pomoci 0850 111 777.


Ďalšie články

Keď útočia vírusy, musíte mať správne zbrane

V tejto bitke nemôžete vyhrať sami. Vyberte si softvér, ktorý vám pri útočníkoch zaručene pomôže.

Prečítať si viac

Slovník internetových hrozieb

Predstavíme vám najčastejšie formy digitálneho nebezpečenstva a vysvetlíme vám, ako sa proti nim chrániť.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie