Slovník internetových hrozieb

Predstavíme vám najčastejšie formy digitálneho nebezpečenstva a vysvetlíme vám, ako sa proti nim chrániť.

Prečítať si viac

Aby ste sa nestali obeťou internetových podvodníkov, musíte najprv vedieť, čomu sa vyhýbať. Preto sme pre vás osobne pripravili zoznam najčastejších hrozieb.
Čítajte pozorne:

 
 

Malware

Všeobecný pojem označujúci škodlivý softvér. Zahŕňa vírusy, wormy, trojany, spyware.

Vírus

Škodlivé programy, ktoré sa aktivujú pripájaním svojich vlastných kópií na spustiteľné súbory. V  súčasnosti sú už veľmi zriedkavé. Pojem vírus sa často nesprávne používa na označenie všetkých druhov infiltrácií.

Spyware

Softvérový špión, ktorý získava citlivé informácie bez vášho súhlasu a vedomia. Spyware sa potajomky nainštaluje pri návšteve infikovanej webovej stránky. Po inštalácii zozbiera informácie, akými sú história sťahovania či prehliadania, a sprístupní ich útočníkovi. Spyware často zaberá pamäť a môže spôsobiť spomalenie alebo znefunkčnenie počítača.

Worm

Forma škodlivého softvéru, ktorý sa sám replikuje. Od klasického vírusu sa odlišuje tým, že na inštaláciu nepotrebuje program. Na svoje šírenie využíva sieť.

Trojan

VPodľa legendy o trójskom koni je jasné, čo robí tento softvér. Navonok vyzerá neškodne, ale obsahuje skrytý škodlivý program. V počítači sa tvári ako program so špecifickou funkciou, ale v skutočnosti sa venuje nekalej činnosti.

Spam

Nevyžiadaná komerčná pošta posielaná ako hromadný e-mail. Obvykle ponúkajú online nákup rôznorodých tovarov a služieb, v horšom prípade rozširujú škodlivý softvér.

Ransomware

Škodlivý softvér, ktorý používateľovi zabráni používať infikovaný počítač alebo mobilné zariadenie. Za odšifrovanie počítača žiada od obete výkupné, ani to jej však nezaručí, že sa k  údajom naozaj dostane. Šíri sa napríklad prostredníctvom prílohy v e-mailoch.

Phishing

Podvodník oslovuje svoju obeť prostredníctvom e-mailu. Najčastejšie ho objavíte v  spame s výzvou na poslanie osobných údajov. Vydáva sa za banku alebo za inú inštitúciu, ktorá má v správe vaše peniaze.

Spoofing

Termín, ktorý popisuje predstieranie falošnej identity. Cieľom je vylákať od obete dôverné informácie a následne ich zneužiť. Najčastejšie sú terčom prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva. Podľa spôsobu, akým si od vás podvodník informácie pýta, rozlišujeme tri druhy spoofingu: phishing, pharming a vishing.

Pharming

Presmerovanie používateľa na falošnú webovú stránku napríklad banky alebo PayPalu. Jej cieľom je vylákať od vás dôverné informácie, ktoré podvodník použije s  cieľom prihlásiť sa do vášho elektronického bankovníctva a získať peniaze.

Vishing

Spôsob získavania vašich údajov cez telefón. Podvodník vám zavolá napríklad v  mene banky a bude si žiadať vaše dôverné informácie.


Používajte bezpečné heslo a na nič podozrivé neklikajte

 
Základom pri obrane proti týmto záškodníkom je udržiavať stále aktualizovaný operačný systém, antivírusový program a mať zapnutý firewall.
 
Heslá si vymýšľajte dlhé aspoň 10 znakov, striedajte v nich písmená, čísla a znaky, no stále by mali byť ľahko zapamätateľné. To preto, aby ste si ich nemuseli nikam zapisovať a riskovať ich odcudzenie. Nemusíte si pamätať **°~sw129/((*Y:, stačí trochu kreativity a hneď máte *b3zp3cn3_h3sl0*.
 
Proti e-mailovým a webovým podvodníkom platí zásada – neklikať, kým nemáte absolútnu istotu. Nesťahujte si prílohy, neklikajte na odkazy a neotvárajte e-maily, ktoré sa vám zdajú podozrivé.
 
Teraz si otvorte sociálnu sieť, obľúbený magazín či online bankovníctvo a nastavte si bezpečnejšie heslo alebo overenie prostredníctvom SMS. To by na ochranu vašich súborov a financií malo stačiť.
 
Stiahnite si aplikáciu MobileControl, vďaka ktorej si môžete kedykoľvek skontrolovať svoje mobilné zariadenie, aby ste získali istotu, že vášmu smartfónu či tabletu nehrozí žiadne riziko.

Ďalšie články

Keď útočia vírusy, musíte mať správne zbrane

V tejto bitke nemôžete vyhrať sami. Vyberte si softvér, ktorý vám pri útočníkoch zaručene pomôže.

Prečítať si viac

Ochráňte svoje zariadenia pred podvodníkmi

Napadnúť vaše osobné zariadenie, získať z neho všetky fotky, kontakty a prístupové heslá je pre hackera veľmi lákavé. Nedajte mu šancu dosiahnuť to.

Prečítať si viac
Načítať ďalšie